„Angry Birds” (źródło: materiały prasowe)

W grudniu 2009 roku ludzie na całym świecie zaczęli masowo ściągać na swoje telefony nową grę, stworzoną przez fińskie studio Rovio Mobile. Tak zaczął się globalny fenomen Angry Birds, które wkrótce stały się najczęściej ściąganą grą w historii (ponad 3 miliardy pobrań!). Zjawisko zainteresowało, naturalnie, producentów filmowych, w tym słynnego Jona Cohena (Jak ukraść księżyc?), który od razu zobaczył w grze materiał na kinowy przebój. Do stworzenia scenariusza zaproszono samego Jona Vittiego, który odpowiedzialny jest za sukces Simpsonów, Alvina i wiewiórek czy Epoki Lodowcowej. Inspirowany grą komediowy film animowany odpowie na pytanie, dlaczego tytułowe Angry Birds stały się takie “angry”.

„Angry Birds” (źródło: materiały prasowe)

W wersji anglojęzycznej głosów głównym bohaterom użyczyły supergwiazdy Hollywood, m.in.: Sean Penn, Kate McKinnon, Bill Hader, Maya Rudolph, Jason Sudeikis i Josh Gad.  W filmie pojawią się nowe piosenki latynoskiego króla muzyki Romea Santosa, a także Blake’a Sheltona, Demi Lovato, Charlie XCX, DJa Steve’a Aoki i Matomy.

Muzykę do filmu napisał Heitor Pereira, który będzie gościem pokazu w Kinie Pod Baranami. Brazylijski muzyk i kompozytor znany jest ze współpracy z takimi tuzami światowej sceny muzycznej, jak zespół Simply Red, Elton John, Rod Stewart czy Jack Johnson. Ponadto Heitor Pereira jest jednym z uczestników tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, który w sobotę, 28 maja, będzie gościem wydarzenia specjalnego FMF, czyli Gali Muzyki Filmowej: Animacje w Tauron Arenie.

Film zostanie wyświetlony w formacie 2D z polskim dubbingiem.

Bilety: 20 zł (normalny), 14 zł (ulgowy), 12 zł (senior)

O filmie:

„Angry Birds”, reż. Clay Kaytis, Fergal Reilly, Finlandia/USA 2016, 97'

Film zabierze widzów na egzotyczną wyspę szczęśliwości zamieszkaną przez kolorowe, radosne nieloty, którym każdą chwilę wypełnia celebrowanie szczęścia. Pośród ptaków jest jednak kilku ptasich outsiderów – czerwonopióry Red, który ma problemy z kontrolowaniem swego temperamentu, szybki jak wiatr Chuck oraz nieco wybuchowy Bomba. Kiedy jednak wyspę odwiedzą tajemnicze, przebiegłe zielone świnki, to właśnie ci pierzaści buntownicy odegrają najważniejszą rolę i szybko odkryją ich prawdziwe zamiary.

W polskiej wersji językowej głosu głównemu bohaterowi filmu - Redowi - użyczył Jacek Bończyk. Chuck przemówi na ekranie głosem Janusza Zadury, Bombę zagrał Piotr Bąk. W roli przywódcy zielonych świnek, Leonarda, widzowie usłyszą Pawła Szczęsnego, zaś Matylda zaświergocze głosem Marty Dobeckiej.

O kompozytorze:

Heitor Pereira – napisał muzykę do wielu hitów kina familijnego (Jak ukraść księżyc, Minionki, Smerfy oraz Ciekawski George), a także do filmów dramatycznych (Zostań, jeśli kochasz z Chloe Grace Martinez w roli głównej, Odrobina nieba z Kate Hudson i Dirty Dancing 2). Stworzył też oprawę dźwiękową do popularnej aplikacji mobilnej Best Fiends. Jego muzyka przyniosła mu uznanie krytyków, dwie nominacje do Nagrody Annie (za Jak ukraść księżyc i Minionki rozrabiają) oraz osiem nagród ASCAP. Był również gitarzystą i komponował dodatkową muzykę do największych Hollywoodzkich przebojów ostatnich lat, takich jak Mroczny Rycerz, Piraci z Karaibów, Helikopter w Ogniu, Mission: Impossible II, Simpsonowie: Wersja kinowa, Anioły i Demony oraz Madagaskar.

Pereira pochodzi z Brazylii i miał okazję grać na gitarze u boku legendarnych muzyków z tego kraju – Ivana Linsa, Miltona Nascimento, Caetano Veloso i wielu innych. Jako gitarzysta Pereira został członkiem Simply Red – międzynarodowego zespołu wywodzącego się z Wielkiej Brytanii, grającego soul – z którym koncertował na początku lat 90-tych. Jako artysta solowy wydał trzy albumy i współpracował z takimi ikonami muzyki, jak Jack Johnson, Bryan Adams, Elton John, Melody Gardot, Willie Nelson, Shania Twain, Seal oraz Nelly Furtado. W 2005 roku Heitor Pereira otrzymał nagrodę Grammy w kategorii Najlepsza instrumentalna aranżacja wokalisty wspierającego za współpracę ze Stingiem i Chrisem Bottie.

(źródło: Festiwal Muzyki Filmowej)

 

Źródło: informacja prasowa