Kat
Początek działalności najważniejszego polskiego zespołu thrash metalowego datuje się na rok 1980. Do chwili wydania debiutanckiego singla „Ostatni tabor / Noce Szatana” grupa zdobywała szlify podczas sesji nagraniowych dla PR Katowice (dzięki sesji zespół zaistniał w stacjach radiowych w kraju), jak również biorąc udział w wielu festiwalach rockowych. Ukoronowaniem dotychczasowej pracy było zwycięstwo w plebiscycie publiczności na największym w latach 80.-90. XX w. Festiwalu Rockowym Muzyków Młodej Generacji Jarocin 81’.

Popularność singla w mediach zaowocowała dłuższą trasą koncertową u boku fińskiej grupy Hanoi Rocks. Zespół zyskuje wtedy znakomite recenzje, czego skutkiem było nagranie debiutanckiego albumu „Metal and hell” dla belgijskiej firmy Ambush Records (maj 1986 r.) i jej polskiej wersji pt: „666” wydanej przez Klub Płytowy „Razem”. Było to prekursorskie wydawnictwo dla polskiego thrash metalu.

Kat nawiązuje współpracę z firmą Metal Mind Productions, po czym bierze udział w festiwalu Metalmania („Spodek” - Katowice), wraz z Helloween, Overkill i Running Wild.

Na wyjątkową pozycję zespołu, poza warstwą muzyczną, miały wpływ także teksty wokalisty Romana Kostrzewskiego i bardzo widowiskowe i nowatorskie wówczas, mroczne koncerty z udziałem „baletu wielu rekwizytów”. Występując jako gwiazda na festiwalu Jarocin 86’ zespół zagościł w filmie dla telewizji BBC pt: „ My blood, your blood”, poświęconemu polskiemu rockowi.

W lutym 1987 r. dwukrotnie występuje w katowickim Spodku z Metallicą. W tym samym roku ukazuje się koncertowy album zespołu „38 minutes of life”, zawierający zapisy utworów z Metalmanii i koncertów z Metallicą. Kolejna płyta, „Oddech wymarłych światów”, wydana w 1989 r. okazała się wyjątkową pozycją w dyskografii zespołu. Znajdują się tu utwory pełne nowatorskich rozwiązań muzycznych i brzmieniowych.

Różnice pomiędzy muzykami spowodowały dwuletnią przerwę w działalności zespołu. Jednak w 1992 r. Kat powraca z płytą „Bastard”, dowodząc, że nadal jest prekursorem thrash metalu. Wiosną 1994 r. wydaje album „Ballady”, który ukazuje jego spokojniejsze, choć niepozbawione zadzioru oblicze. W nagraniu tego materiału gościnnie bierze udział legenda polskiego rocka, Józef Skrzek (SBB). Potem następuje wiele koncertów, spośród których wartym odnotowania jest wspólny listopadowy występ z Mötorhead w Zabrzu.

1996 to rok, w którym wydany zostaje album monumentalny, podniosły w warstwie muzycznej i mocno osadzony w thrash metalu - „Róże miłości najchętniej przyjmują się na grobach”. W 1998 r. ukazuje się album „Szydercze zwierciadło”, po którego wydaniu nastąpiła duża trasa koncertowa.

Ze względu na nagłą śmierć głównego gitarzysty Jacka Regulskiego w 1999 r. zespół zawiesza działalność powracając w 2003 r. z olbrzymią i owianą sukcesem trasą koncertową zwaną „Kat on tour again”. W 2005 r. na Mystic Festival, na którym gościem był Iron Maiden, grupa zarejestrowała płytę DVD „Somewhere in Poland”.

Rekonstrukcja Kata okazała się być niezbyt fortunną. Pożądane stało się przemianowanie zespołu na Kat & RK i samookreślenie w świadomości fanów, co skutkowało olbrzymim sukcesem na trasach koncertowych ostatnich lat i rejestracja nowego, koncertowego DVD „Życie po życiu” (Katowice - 14.04.2007 r.)

Kat, fot. Katarzyna Loth / materiały prasowe zespołu

„Biało-czarna” to wydawnictwo studyjne zespołu, zarejestrowane na przestrzeni lipca-grudnia 2010 roku. Płyta wydana została przez Mystic Productions w marcu 2011 roku, dochodząc do trzeciego miejsca w rankingu najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Zespół w tym czasie odwiedził też kilkukrotnie Londyn, Dublin i inne miasta Europy Zachodniej oraz miasto wielkich kontrastów - Moskwę.

2013 to rok, w którym zespół wraz z fanami obchodził 33 urodziny, grając od morza po Tatry i od wschodu po zachód kraju naszego jedynego. „Rarities” to wydana w listopadzie 2013 r. płyta zawierająca utwory zarejestrowane w latach 80., a nigdy dotąd niepublikowane. Zwieńczeniem tego krążka jest trasa koncertowa "Rarities tour 2014”, na której zaprezentowana została spora część materiału pochodzącego z płyty. W tym samym roku zespół pokusił się o nagranie swoich utworów w wersji akustycznej, co poskutkowało nowym wydawnictwem pt. „Buk - akustycznie“.

2015 rok. Idąc śladem światowych trendów i ulegając po trosze podszeptom fanów zespół nagrał ponownie, w nowych aranżacjach, swój pierwszy, kultowy materiał zatytułowany „666”. Płyta, bardzo dobrze przyjęta na rynku muzycznym, obfitowała w promujące ją koncerty. W międzyczasie w zespole nastąpiła zmiana gitarzysty. Miejsce Piotra Radeckiego zajął Jacek Hiro, z którym Kat & RK jest już na półmetku przygotowań do nowego autorskiego albumu.

Zespół gra w składzie:
Roman Kostrzewski - wokal
Irek Loth - perkusja
Krzysztof Pistelok - gitara
Jacek Hiro - gitara
Michał Laksa - bas

Turbo
Turbo to czołowa grupa na polskiej scenie heavy metalowej, założona w Poznaniu w roku 1980, której leaderem jest gitarzysta Wojciech Hoffmann. Zespół okrzyknięty mianem kultowej formacji na polskiej scenie muzycznej, z racji dorobku artystycznego, aktywności koncertowej, jak i wielu przebojów, w tym najważniejszych w polskiej muzyce rockowej takich jak: „Dorosłe Dzieci, „Smak ciszy”, „Wszystko będzie OK”. Przeboje te wyniosły zespół na szczyt sławy i od lat są wizytówką poznańskiej formacji czyniąc ją rozpoznawalną wśród kilku pokoleniowej publiczności.

Od czasów debiutu muzyka grupy przeszła dużą ewolucję, poczynając od klasycznego rockowo-metalowego stylu, przez hard rock, heavy metal, aż do ostrego oszalałego thrash metalu, a całość niezmiennie jest okraszona świetnymi gitarowymi solówkami. Teksty stanowią także bardzo ważny atut zespołu, są uniwersalne i ponadczasowe.

Turbo, fot. Justyna Szadkowska

Turbo słynie również z energetycznych koncertów. Grono odbiorców muzyki zespołu jest bardzo szerokie, ceniony jest zarówno przez starszych, jak i młodszych fanów muzyki rockowej i metalowej. Bierze się to niewątpliwie z różnorodności utworów, które na przestrzeni lat ewoluowały stylistycznie.

Grupa zagrała ponad tysiąc koncertów, w tym na największych scenach w Polsce, również supportując m.in. takie zagraniczne gwiazdy jak: Sepultura, Deep Purple, Helloween, Overkill, Hanoi Rocks, Preaty Maids. Zespół ma w dorobku 19 płyt (w tym 12 pełnowymiarowych albumów studyjnych, 4 albumy anglojęzyczne i 3 koncertowe wydawnictwa DVD). Ostatnie wydawnictwo studyjne zespołu, "Piąty Żywioł”, zostało uznane przez dziennikarzy i czytelników wydawnictwa „Metal Hammer” za Album Roku 2013.

Dwa krążki zespołu, „Awatar” i „Strażnik Światła”, otrzymały odpowiednio w 2001 i w 2010 roku nominacje do nagrody Fryderyk w kategorii „album roku - heavy metal”. Obecnie zespół jest w trakcie nagrań trzynastego albumu studyjnego, którego premiera odbędzie się jesienią 2018 roku.

Skład zespołu:
Tomasz Struszczyk - wokal
Wojciech Hoffmann - gitara prowadząca
Bogusz Rutkiewicz - gitara basowa
Mariusz Bobkowski - perkusja

https://www.facebook.com/Turbo.Band.official/
https://www.facebook.com/WojciechHoffmannOfficial/
www.turbo.art.pl

Alastor (z mitologii starożytnej Grecji: żądny zemsty duch zamordowanego) powstał w Kutnie w roku 1986. Tworzyli go wówczas: Waldemar Osiecki - gitara, Mariusz Matuszewski - gitara, Grzegorz Frydrysiak - bas, Sławomir Bryłka - perkusja oraz Robert Stankiewicz - wokal. Zespół ma na swoim koncie występy na wszystkich większych festiwalach metalowych oraz rockowych: Metal Battle, Metalmania, FMR Jarocin, Rock Festiwal Węgorzewo, Strash'ydło w Ciechanowie, Mayday Festiwal, Dramma, Wojna z Trzema Schodami, Summer Dying Loud, Rock&Rose Fest, Hunter Fest i wiele innych.

Alastor koncertuje razem z wieloma zespołami zaliczanymi do ścisłej polskiej i światowej czołówki: Nasty Savage, Exumer, Living Death, Sodom, Kat, Turbo, Wilczy Pająk, Dragon, Flotsam&Jetsam, Exodus, King Diamond...

Alastor, fot. materiały prasowe

W roku 1989 światło dzienne ujrzał debiutancki longplay "Syndroms of the Cities", wydany przez włoską wytwórnię Metalmaster w całej Europie. Polskojęzyczna wersja płyty pojawiła się w roku następnym tylko pod postacią kasety, wydanej przez firmę Polmusic. Współpracę z katowickim MMP (Metal Mind Productions) kończy nagrana w roku 1990 płyta "Przeznaczenie", rok później zarejestrowana jako "The Destiny". Zastój we współpracy spowodowany był - jak twierdził MMP - "brakiem koniunktury" na prezentowaną przez zespół muzykę i przyczynił się do wygaśnięcia współpracy. Alastor nie składa broni - dalej tworzy, koncertuje. W roku 1992 wydaje kasetę z nowymi propozycjami w Carnage Records "Garage'92 - Live sesion". Po kilku występach na deskach jarocińskiego festiwalu, to w roli gwiazdy, bądź zespołu konkursowego (taki to był wówczas muzyczny rynek) Alastor stanął, w sierpniu 1993 roku, do konkursu festiwalowego. Zwycięstwo w Jarocinie przyniosło płytę "Zło" wydaną przez Loud Out Records. Czas płynął, Alastor stał się kwartetem i już bez Osieckiego stworzył w 1997 roku płytę "Żyj, Gnij i Milcz", którą wydał label firmy Morbid Noizz - Sound Factory Records. Dobre recenzje płyty nie poparte promocją sprawiły, że materiał przepadł metalowym tyglu, a zespół zawiesił działalność.

W roku 2002 miała miejsce pierwsza próba powrotu. Na miejsce Osieckiego w zespole pojawił się Radek Zwoliński z gostynińskiego Spin, lecz dobre chęci nie wytrzymały konfrontacji z rzeczywistością. Nie wszyscy wytrzymali życiowe przeszkody, zmienił się skład. Już bez Frydrysiaka, do działań żelaznej, starej gwardii (Bryłka, Stankiewicz, Matuszewski) zostali zaproszeni: Jacek Kurnatowski - bas (ex Spin) oraz Marcin "Crowbar" Bilicki - gitara (ex-Projekt Q). W 2009 roku zespół nagrał płytę "Spaaazm". W między czasie do składu wrócił Radek Zwoliński tym razem w roli basisty.

W 2010 roku nowym wokalistą został Mish Jarski (ex-iXion, ex-Briff), który zastąpił Roberta Stankiewicza. Latem 2011 roku nastąpiła kolejna zmiana w składzie - Radka Zwolińskiego zastąpił Jakub Kubasiński. W tym składzie, po serii udanych koncertów, jesienią 2011 roku zespół nagrał w podolkuskim ZED Studio materiał na kolejną płytę pod tytułem "Out of Anger".

Początek 2012 r. to kolejne niespodzianki kadrowe - po 6 latach zespół opuścił Marcin "Crowbar" Bilicki, a jego miejsce zajął Artur "Naho" Banach. 17 września 2012 r. miała miejsce reedycja pierwszych albumów zespołu - nakładem wytwórni Metal Mind Productions ukazała płyta "Syndroms of the Cities", a także (po ponad 20 latach od nagrania) album "Destiny". 12 listopada 2012 r., również nakładem MMP, wydany został najnowszy album zespołu - "Out of Anger" (26 listopada 2012 r. miała miejsce jego europejska, a 15 stycznia 2013 r. amerykańska premiera).

Na przełomie stycznia i lutego 2013 r. basistę Jakuba Kubasińskiego zastąpił Tomek "Nordyk" Dobrzeniecki, grający wcześniej m.in. w płockiego formacji Hazael.

Rok 2013 był dla Alastora bardzo intensywny. Zespół zagrał liczne koncerty klubowe w wielu miastach Polski oraz zagościł na scenach festiwalowych (m.in. Summer Dying Loud, RockOZOwisko). Wystąpił również jako bezpośredni support legendy światowego metalu, Kinga Diamonda, podczas jego jedynego koncertu w Polsce. Alastor, przy współpracy z kutnowską Anti-Violent Agency zorganizował także pierwszą, bardzo udaną edycję festiwalu Rock&Rose Fest Kutno, której tradycja jest kontynuowana w kolejnych latach.

Po odejściu z zespołu Nordyka i Naha w lutym 2014 r., zespół skupił się na organizacji drugiej edycji Rock&Rose Fest Kutno, poszukując jednocześnie nowych muzyków. Po ich znalezieniu trwały intensywne próby celem opanowania przez nich materiału koncertowego, a na początku października 2014 r. ogłoszono oficjalnie Piotra Szoszkiewicza (gitara) oraz Mariusza "Metysa" Matusiaka (bas) jako nowych członków zespołu Alastor.

Rok 2015 oznacza przede wszystkim koncerty większego kalibru. M.in. na zaproszenie amerykańskiego zespołu Exodus, Alastor (u boku polskiego Turbo) wystąpił podczas polskiej części ich trasy.

Na przełomie 2016 i 2017 r. doszło do kolejnych zmian składu - odeszli Szycha oraz Metys, ale wrócił Naho. 26 sierpnia 2017 r., podczas Rock&Rose Fest Kutno organizowanego co roku m.in. przez Alastor, zespół świętował swoje 30 urodziny. Na scenie pojawili się byli członkowie zespołu, a także doszło do historycznego wykonania utworu "Nieprawdopodobne" w składzie, który pamiętają pierwsi fani - z Osą, Frycem i Stonkiem. Parę miesięcy później pojawił się również nowy basista - Wojtek "Wojtomierz" Milewski.

Info: materiały prasowe zespołów

Kat & Roman Kostrzewski, Turbo, Alastor
Kraków, 17.02.2018, Klub Kwadrat, ul. Skarżyńskiego 1
Otwarcie wejść: 18:00, start: 19:00
Bilety przedsprzedaż: 50 zł, w dniu koncertu: 60 zł

Bilety kolekcjonerskie:
Klub Pod Jaszczurami, Rynek Gł. 8
Klub Kwadrat, ul. Skarżyńskiego 1
Metal Shop, ul. Długa 17
Klub Dziekanat, ul. Pędzichów 23
Klub Lochness, ul Warszawska 15

Wysyłkowa sprzedaż biletów kolekcjonerskich:
tel.12 632 21 47 (metal.shop.dluga@gmail.com)

Bilety z systemu Ticketpro w sieci sklepów: Empik, Media Markt, Saturn w całej Polsce.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/888747444628073/
Link do www: http://www.galicja.net/kat-roman-kostrzewski-2/
Link do biletów: https://www.ticketpro.pl/muzyka/hard-heavy/732312-kat-roman-kostrzewski.html

źródło: informacja prasowa