Czego brakuje dzieciom we współczesnym świecie? Od najmłodszych lat wymaga się od nich zdobywania wiedzy teoretycznej, a nie umiejętności, które pozwolą im działać samodzielnie. Ich czas zorganizowany jest od rana do wieczora. Ciągle obserwowane przez dorosłych, nie mają przestrzeni, w której mogłyby czuć się swobodnie i uczyć.

Warsztaty rysowania filozofii chińskiej są miejscem, w którym dzieci mogą swobodnie myśleć, rozwijać wyobraźnię, mówić to, co chcą i rysować to, co myślą. Nie ma tu miejsca na jednoznaczne odpowiedzi ani poprawne rysunki. W czasie warsztatów niezwykle ważna jest grupa, dzięki niej dzieci mają okazję konfrontować się z faktem, że inni myślą inaczej, akceptować to, ale też uczyć się obrony własnego zdania. Rysowanie staje się alternatywnym sposobem ekspresji myśli. Całość warsztatów spaja chińska filozofia starożytna, która pozwala dzieciom spojrzeć na świat inaczej niż do tej pory.

Każde warsztaty mają temat przewodni związany z jednym z zagadnień często poruszanych przez starożytnych chińskich filozofów. Tematy te jednak ściśle łączą się z codziennym życiem współczesnego człowieka.

Program:

- SEN (27 lutego 12:00-13:30)

Czy jesteś sobą, gdy śnisz? Czy byłabyś sobą, gdybyś była motylem? Czy umiesz odróżnić sen od jawy?

- UŻYTECZNOŚĆ (12 marca 12:00-13:30)

Czy używamy przedmiotów tylko zgodnie z jej nazwą? Czy nazwa ogranicza naszą wyobraźnię? Czy coś, co jest nieużyteczne, może być wartościowe?

- JĘZYK (16 kwietnia 12:00-13:30)

Skąd wiemy, jak używać słów? Co by było, gdybyśmy pozamieniali nazwy przedmiotom? Jaka jest relacja nazw i rzeczywistości?

- PERSPEKTYWY (14 maja 12:00-13:30)

Co jest większe, dłoń, czy budynek? Czy różne przedmioty mogą być duże, albo małe w zależności od sytuacji? Czym się różni otwieranie od zamykania? Czy jest coś najmniejszego i największego?

- WIEDZA (11 czerwca 12:00-13:30)

Czy mogę coś wiedzieć na pewno? Czy mogę mieć pewność, że teraz nie śnię?

Prowadząca: Ada Augustyniak

Wstęp wolny

Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku 5,5-8 lat. Liczba dzieci ograniczona. Wymagany jest wcześniejszy zapis:
instytutkonfucjusza@uj.edu.pl, + 48 12 421 10 61

Miejsce: Instytut Konfucjusza w Krakowie, ul. Radziwiłłowska 4, sala Malinowa.

 


Źródło: informacja prasowa