Jean-Luc Tingaud, fot. Jean-Baptiste Millot

Oba wieczory będą bowiem okazją do zapoznania się z kunsztem wykonawczym włoskiego klarnecisty Giampiero Sobrino, który po raz pierwszy wystąpi w Filharmonii Krakowskiej.

Jean-Luc Tingaud ma spore doświadczenie w interpretacji muzyki najnowszej. W 1997 roku założył zespół kameralny Ostinato, który specjalizował się w wykonawstwie utworów kompozytorów młodego pokolenia, a w 2013 roku w Filharmonii Krakowskiej pod jego batutą wykonane zostało Solilokwium II – Pejzaż myśli zamarzłych na klarnet basowy solo i 20 instrumentów smyczkowych Wojciecha Ziemowita Zycha – obecnego wówczas na widowni. W programie najbliższych koncertów znalazł się natomiast utwór, który zdobył druga nagrodę podczas II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w 2015 roku. Pochodzący z Korei Południowej autor nagrodzonej Vistary – Hyunsuk Jun (ur. 1978), zainspirował się teorią amerykańskiego fizyka, Johna Cramera, według której narodzinom wszechświata towarzyszył dźwięk. Tytuł dzieła w sanskrycie oznacza ekspansję i odnosi się do zjawiska szybkiego rozszerzania się naszego uniwersum po Wielkim Wybuchu.

Giampiero Sobrino

W repertuarze poświątecznych koncertów znalazł się także Koncert na klarnet i orkiestrę amerykańskiego kompozytora Aarona Coplanda, zamówiony u niego przez „króla swingu”, znakomitego klarnecistę jazzowego Benny’ego Goodmana. Wieczory zamknie zaś tryptyk orkiestrowy Claude’a Debussy’ego – Images, uznane za muzyczne arcydzieło impresjonizmu, choć jak stwierdził maestro Vladimir Ashkenazy „jego (Debussy’ego) twórczość, tak jak twórczość Bacha, Beethovena, Mozarta, Ravela jest na najwyższym poziomie, który nie podlega niczyim ocenom. (…) Wartości artystyczne tych dzieł są tak ogromne, że nie powinno się o nich dyskutować. Nie można tego stwierdzić o każdym kompozytorze, ale genialne dzieła są poza zasięgiem naszych komentarzy.”

Bilety: 45-25 zł
Kasa biletowa: wt.-pt. godz. 10-14, 15-19
soboty i święta – godzinę przed koncertem
Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 12 429 13 45

źródło: informacja prasowa