Widzieć, nie będąc widzianym i widzieć więcej, inaczej: to nasz sposób działania. Flanersi (od francuskiego flâneur) to włóczędzy wtopieni w anonimowy tłum, penetrujący ulice i rejestrujący sceny, w których główne role grają nieświadomi przechodnie. Codzienność w niecodzienności i niecodzienność na co dzień. Tego szukamy w mieście, w którym żyjemy i wszędzie tam, gdzie nas rzuci los.
Flanersi

fot. Joanna Grochala

Ludzie i ich historie
Fotografia uliczna, reportaż społeczny, fotodokument, street photo… to ich specjalność. Flanersi. Są wszędzie tam, gdzie jest człowiek. Stoją z boku, podpatrują, „węszą”… nie oceniają, nie snują podejrzeń, nie naginają rzeczywistości. Uwieczniają momenty. Ich zdjęcia przejmują prostotą i humanizmem. Pokazują człowieka w przestrzeni publicznej, jego indywidualność, intymność, ale też zwykłe, szare momenty. Bo życie składa się właśnie z szarych momentów, które zebrane w całość tworzą niezwykłą historię każdego z nas.

fot. Justyna Zawadzka

Kolektyw
Flanersów interesuje społeczeństwo i socjologia. Pracują kolektywnie, wierząc, że dzięki temu są w stanie stworzyć materiał, którego żaden z nich nie byłby w stanie uchwycić w pojedynkę. Dopełniają się, wymieniają opiniami i doświadczeniami, czerpią jeden od drugiego

fot. Karina Krystosiak

Wystawa
Kolektyw fotograficzny Flanersi prezentuje wystawę (nie)codzienne w Pauzie In Garden w Małopolskim Ogrodzie Sztuki przy ul. Rajskiej 12 w Krakowie.

(nie)codzienne to wystawa prac stworzonych w składzie: Joanna Grochala, Karina Krystosiak, Justyna Zawadzka, Michał Czarnecki oraz Michał Orliński, ukazująca wybór zdjęć ulicznych z ludźmi w roli głównej. Fotografie skupiają się na funkcjonowaniu człowieka w przestrzeni miejskiej, choć nie ograniczają się jedynie do niej.

fot. Michał Czarnecki

Zapraszamy na wystawę i wernisaż połączony ze spotkaniem z kolektywem Flanersi, który odbędzie się 30.09 o godzinie 19.00 w Pauzie In Garden. // Wstęp wolny.

fot. Michał Orliński

Flanersi
(nie)codzienne
Wystawa | 11.09 - 31.10.2017 |
Pauza In Garden, ul. Rajska 12, Kraków
Wernisaż: 30.09, godz.19:00
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/326122697852711/

źródło: informacja prasowa