"Manchester By The Sea"

Bracia, siostry, mężowie, żony, córki, synowie, wujkowie, ojcowie i matki - rodzina czasem uszczęśliwia a czasem rani, ale życie rodzinne to jeszcze nie koniec świata.

Życie rodzinne bohaterów tego tygodnia jest co najmniej niekonwencjonalne. Beztroska matka i zdyscyplinowana córka z filmu Mamy2mamy z udziałem Juliette Binoche jednocześnie zachodzą w ciążę. Ojciec głównej bohaterki wciela się w wymyśloną postać o nazwisku Toni Erdmann, aby zbliżyć się do swojej córki w uhonorowanym Europejską Nagrodą Filmową dziele Maren Ade. Roztrzepany prywatny detektyw grany przez Ryana Goslinga w filmie Nice Guys. Równi goście wydaje się być mniej odpowiedzialnym ojcem dla własnej córki niż jego mrukliwy partner z przypadku, w którego wcielił się Russell Crowe. Mieszkańcy Komuny Thomasa Vinterberga tworzą rodzinę specyficzną. Choć nie są spokrewnieni, w ramach eksperymentu żyją pod jednym dachem, jedzą wspólnie posiłki i wspólnie radzą sobie z problemami.

Na ekranach Kina Pod Baranami pojawi się także kilku samotnych rodziców. Viggo Mortensen zmierzy się z rodzicielstwem w pojedynkę z dala od cywilizacji jako Captain Fantastic. Nagrodzony Oscarem Casey Affleck podejmie się opieki nad osieroconym bratankiem w przejmującym Manchester by the Sea, a znany z Nietykalnych Omar Sy będzie musiał porzucić dotychczasowy styl życia, aby zająć się swoją córką w filmie Jutro będziemy szczęśliwi.

"Małżeńskie porachunki"

Jodie Foster, Kate Winslet i Christoph Waltz pokażą, do czego są zdolni rodzice skłóconych dzieciaków w prezentowanej na taśmie 35 mm Rzezi Romana Polańskiego. Bohater Egzaminu w reżyserii nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes w 2016 roku Cristiana Mungiu będzie musiał zdecydować jak wiele jest skłonny poświęcić dla dobra swojej córki.

Życie rodzinne nie należy do najłatwiejszych. Różnice charakterów i silne emocje bywają źródłem konfliktów, o czym najlepiej wiedzą skłóceni ze sobą bracia z filmu Barany. Islandzka opowieść oraz będące swoimi przeciwieństwami siostry kapitalnie sportretowane przez Agatę Kuleszę i Gabrielę Muskałę w filmie Kingi Dębskiej Moje córki krowy. Sprzeczne poglądy i wizje przyszłego życia dzieci i ich rodziców często trudno pogodzić. Pozostaje zdać się na kaprysy Opatrzności, licząc na to, że Jak Bóg da, to sprawa sama się rozwiąże. Nawet najszczęśliwszy związek pod wpływem okoliczności może przejść kryzys, jak w uhonorowanym Oscarem Kliencie Asghara Farhadiego czy przenikliwym Turyście Rubena Östlunda. W sytuacji patowej Małżeńskie porachunki pomoże załatwić Marcin Dorociński w czarnej komedii Ole Bornedala.

Czasami relacje z bliskimi są tak trudne, że do rozwiązania konfliktu niezbędna jest pomoc z zewnątrz. Z porady terapeuty skorzystają bohaterki filmu Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham - nagrodzonego Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym dokumentu Pawła Łozińskiego. Maja Ostaszewska i Janusz Gajos w fantastycznym Body/Ciało Małgorzaty Szumowskiej przybliżą widzom temat przepracowywania żałoby po bliskiej osobie. Od kłopotów można się zdystansować, ale powrót na łono rodziny czasem drastycznie różni się od wyobrażeń. Zdobywca Grand Prix zeszłorocznego festiwalu w Cannes, Xavier Dolan, w przejmującym filmie To tylko koniec świata pokazuje, że nawet najtrudniejsza sytuacja życiowa nie stanowi taryfy ulgowej, kiedy chodzi o dawne urazy i niezabliźnione rany. Film prezentowany będzie we współpracy z Education First - International Language Centers.

"Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham"

Jakiekolwiek by nie były, więzi rodzinne mają wpływ na to, jakimi jesteśmy ludźmi. Nie inaczej jest z relacjami utraconymi, o czym przekonał się bohater poruszającego filmu Lion. Droga do domu. To oparta na faktach opowieść o mężczyźnie, który jako dziecko zgubił się na ulicach Kalkuty, a ponad 20 lat później zrobił wszystko, co było w jego mocy, aby odnaleźć utraconą rodzinę. Wiodący samotniczy tryb życia bohater filmu Las, 4 rano Jana Jakuba Kolskiego zupełnie odciął się od bliskich. Dopiero spotkanie z 13-letnią dziewczynką zainspiruje granego przez Krzysztofa Majchrzaka Forsta do przemyślenia swoich wyborów.

Bilety na każdy film kosztują tylko 7 złotych.

Letnie Tanie Kinobranie potrwa do 31 sierpnia. Przez cały czas trwania festiwalu widzowie uczestniczą w akcji Zbieraj Kino (siedem obejrzanych filmów to jeden bilet gratis).

Filmy w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami.
Wybrane polskie i obcojęzyczne filmy zostaną pokazane również z angielskimi napisami.

Harmonogram projekcji dostępny na stronie www.kinopodbaranami.pl.

Toni Erdmann (c) Komplizen Film

Program:
Tydzień 7 (11-17 sierpnia): Życie Rodzinne

Barany. Islandzka Opowieść | Hrútar | Rams
(Grímur Hákonarson) IS 2015, 93’
Body/Ciało | Body (Małgorzata Szumowska) PL 2015, 94’
Captain Fantastic | Captain Fantastic (Matt Ross) US 2016, 120’
Egzamin | Bacalaureat | Graduation (Cristian Mungiu) RO/FR/BG 2016, 128’
Jak Bóg Da | Se Dio Vuole (Edoardo Maria Falcone) IT 2014, 87’
Jutro Będziemy Szczęśliwi | Demain Tout Commence
(Hugo Gélin) FR/GB 2017, 118’
Klient | Forushande | The Salesman (Asghar Farhadi) FR/IR 2016, 125’
Komuna | Kollektivet | The Commune (Thomas Vinterberg) DK/SE/NL 2016, 111’
Las, 4 Rano | Las, 4 Rano (Jan Jakub Kolski) PL 2016, 97’
Lion. Droga Do Domu | Lion (Garth Davis) US/GB/AU 2016, 129’
Małżeńskie Porachunki | Dræberne Fra Nibe (Ole Bornedal) DK 2017, 90’
Mamy2mamy | Telle Mère, Telle Fille (Noémie Saglio) FR 2017, 95’
Manchester By The Sea | Manchester By The Sea
(Kenneth Lonergan) US 2016, 137’
Moje Córki Krowy | These Daughters Of Mine (Kinga Dębska) PL 2015, 88’
Nawet Nie Wiesz, Jak Bardzo Cię Kocham
| You Have No Idea How Much I Love You (Paweł Łoziński) PL 2016, 84’
Nice Guys. Równi Goście | The Nice Guys (Shane Black) US 2016, 115’
Rzeź | Carnage (Roman Polański) FR/ES/DE/PL 2011, 79’
To Tylko Koniec Świata | Juste La Fin Du Monde
(Xavier Dolan) CA/FR 2016, 97’
Toni Erdmann | Toni Erdmann (Maren Ade) DE/AT 2016, 162’
Turysta | Force Majeure (Ruben Östlund) SE/DK/FR/NO 2014, 118’

Letnie Tanie Kinobranie
11. wakacyjny festiwal filmowy - tydzień 7.: Życie rodzinne
Kino Pod Baranami
11-17 sierpnia 2017

"Rzeź"

Kino Pod Baranami
Rynek Główny 27
31-010 Kraków
12 423 07 68
www.kinopodbaranami.pl

źródło: informacja prasowa