Petr Nouzovský, fot. Daniel Havel

Koncerty odbędą się w piątek 16 lutego o godz. 19.30 i w sobotę 17 lutego 2018 roku o godz. 18.00. Orkiestra Filharmonii Krakowskiej zaprezentuje różnorodny program, od ojca klasycyzmu (Haydn) po klasyka współczesności (Lutosławski).

Repertuar koncertów symfonicznych przypadkowo splata motyw przypadku właśnie. W programie znalazły się bowiem utwory, których historia odbiega od szablonowych, sukces nie oznacza stałej obecności w programach koncertów, albo odwrotnie – przypadek powoduje powstanie dzieła, które przechodzi do spisu znaczących utworów w historii muzyki. Program otwiera Uwertura do opery Monbar, czyli Flibustierowie Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, szkolnego kolegi Fryderyka Chopina z czasów nauki u Józefa Elsnera. Premiera opery przypadła na bardzo niefortunny czas – kilkanaście dni po jej pierwszym wykonaniu wybuchło Powstanie Styczniowe, partytura dzieła trafiła więc na dno szuflady. I choć o jej wystawieniu prowadził rozmowy sam Meyerber, ówczesny dyrektor Opery Berlińskiej, który wspominał Dobrzyńskiego jako „człowieka z prawdziwym talentem”, po dziś dzień najczęściej wykonywana jest sama uwertura.

Kolejnym punktem programu zbliżających się koncertów jest Koncert wiolonczelowy napisany przez Witolda Lutosławskiego dla Mścisława Roztropowicza (i jemu dedykowany). Prawykonanie utworu miało miejsce niemal pół wieku temu, 14 października 1970, Rostropowicz zagrał partię solową z towarzyszeniem Bournemouth Symphony Orchestra. Należący obecnie do kanonu repertuaru wiolonczelowego Koncert zabrzmi w wykonaniu debiutującego w Filharmonii Krakowskiej, Petra Nouzovský’ego. Zaproszony wiolonczelista miał okazję pobierać nauki na kursach mistrzowskich prowadzonych przez Roztropowicza, obecnie należy do czołówki młodych wykonawców, regularnie występuje z wiodącymi orkiestrami czeskimi i zagranicznymi oraz rokrocznie uczestniczy w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Praska Wiosna. Na swoim koncie ma ponadto 25 nagranych płyt, z których ostatnia – z dziełami wszystkimi na wiolonczelę i orkiestrę Bohuslava Martinů, otrzymała Classic Prague Award w 2017 roku.

Po przerwie zabrzmi 49. z kolei Symfonia Josepha Haydna zwana La passione (przydomek ten po dziś dzień zastanawia muzykologów) oraz suita z baletu Ognisty ptak, napisanego przez Igora Strawińskiego pospiesznie i w zastępstwie za kogoś, a jak się okazało będącego przyczynkiem do zapoczątkowania międzynarodowej kariery kompozytora.

Piątkowy koncert poprzedzi prelekcja dra Piotra Lityńskiego „Przed koncertem o koncercie", tradycyjnie o godz. 18.30 w Sali Złotej, zaś bezpośrednio przed częścią muzyczną wystąpi Jarosław Mikołajewski, który zaprezentuje publiczności wybór swojej poezji.

Kasa biletowa: wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.
Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 12 429 13 45

źródło: informacja prasowa