Spotkania w kameralnych, nietuzinkowych miejscach i wystawcy przygotowujący tematyczne menu przyciągają tłumy głodnych kulinarnych wrażeń mieszkańców miasta. Zdecydowanie ulubioną małą edycją Najedzeni Fest! są Po ziemniaki!, które już po raz czwarty zagoszczą na Starym Kleparzu już w najbliższą niedzielę, 17 września.

Gotujący udowodnią, że ziemniaki to nie tylko mdłe purée do kotleta, choć i ono wymaga serca, lecz przede wszystkim popularne warzywo w kuchniach całego świata. Wystawcy przygotują potrawy na słono i słodko, wszystkie z ziemniaków. W czasie festiwalu będzie można zjeść dania kuchni polskiej, hinduskiej, bliskowschodniej, włoskiej, francuskiej i sporo dań będących wyrazem fantazji gotujących podczas festiwalu osób. Obok ziemniaczanych klasyków: kartoflanki, placków ziemniaczanych, kartaczy, moskoli, kopytek, pierogów ruskich i ukraińskich, zjemy ciasta z mąki ziemniaczanej i ze słodkich ziemniaków, sałatki z ziemniaków z wędzonym pstrągiem, szubę, czyli rosyjską sałatkę ze śledziem, manty z jagnięciną, adżapsandali, tunezyjski brik, karelskie karitki, pizzę z ziemniakami. Do tego oczywiście dobra kawa, młode wina, piwa rzemieślnicze i małopolskie cydry. I - niespodzianka - kosmetyki z ziemniaków.

Podczas niedzielnego festiwalu będzie można też gotować. O godz. 15 warsztaty poprowadzi również Krzysztof Tekieli, zastępca szefa kuchni restauracji Filipa 18 w Hotelu Indigo Kraków Old Town. Ich uczestnicy przygotują krem z polskiego ziemniaka na wywarze z królika, posypany smażonym kalafiorem oraz placki z tartych ziemniaków i cukinii podane z sosem z czerwonego buraka i wędzonki w aromacie trawy żubrowej.

Warsztaty podczas niedzielnego festiwalu kosztują 50 zł/os. Zapisy: najedzenifest@gmail.com

Tym razem nasze Święto Króla Ziemniaka będzie trwało trzy dni.

W piątek 15 września odbędzie się wystawna Kolacja "Po ziemniaki!" - Najedzeni Fest! & Filipa 18. Przygotuje ją jeden z najciekawszych krakowskich szefów kuchni, Marcin Sołtys, którego znakomitych interpretacji kuchni polskiej można spróbować w Filipa 18. Deser wyjdzie spod ręki Konrada Korszli, mistrza cukierniczego, zastępcy szefa kuchni i szefa cukierni w restauracji Trzy Rybki w Hotel Stary.

Menu: https://www.facebook.com/events/974345959408469/
Cena: 149 zł od osoby

W sobotę 16 września o godz. 13 Przemek Błaszczyk poprowadzi warsztaty kulinarne w Twoim Kucharzu, również z ziemniakiem w roli głównej.

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/124224608223755/
A kolejna edycja "dużego" festiwalu Najedzeni Fest! już 22 października. Oczywiście w Hotelu Forum.

źródło: informacja prasowa, www.najedzenifest.pl