Jacek Żaba

Jacek Żaba był działaczem NSZZ „Solidarność” w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Krakowie. W nocy z 12 na 13 grudnia 1985 r. w zajezdni MPK w Krakowie-Czyżynach przeprowadził razem z Kazimierzem Krauze akcję w celu przypomnienia o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Wspólnie poprzecinali paski klinowe w 30 autobusach. Aresztowany po czterech miesiącach, został skazany na półtora roku więzienia. Miał wówczas 22 lata.

Umieszczono go w celi z recydywistami, którzy poddali go regularnym szykanom. Doprowadzony do załamania nerwowego, został zwolniony na przerwę w odbywaniu kary ze względu na stan zdrowia. W 1989 r., już w trakcie negocjacji na temat przebiegu „Okrągłego Stołu”, otrzymał nakaz powrotu do więzienia. Wybrał śmierć. 4 lutego 1989 r. wyskoczył z okna mieszkania i zmarł następnego dnia w szpitalu nie odzyskawszy przytomności.

Po filmie odbędzie się rozmowa, którą poprowadzi dr Maciej Zakrzewski (IPN Kraków), a udział w niej wezmą Jacek Smagowicz – działacz opozycji w PRL, dr Cecylia Kuta – historyk z IPN Kraków oraz Agnieszka Niemiec – reżyser filmu.

Trailer filmu: https://www.youtube.com/watch?v=-1UYEz_3v9U

16 lutego 2017 r., godz. 18.00
Akademia Ignatianum
ul. Kopernika 26, Kraków, sala 412

Wstęp na pokaz jest wolny.

źródło: informacja prasowa