"Chór"

Podczas Węgierskiej Wiosny Filmowej polscy widzowie zobaczą zarówno pierwsze kroki debiutantów, jak i dzieła wielkich twórców.

W programie, obok wielokrotnie nagradzanych produkcji takich, jak uhonorowany Oscarem Syn Szawła czy otwierający przegląd film To nie są najlepsze dni mojego życia, znalazły się również prawdziwe klasyki, takie jak Inne spojrzenie Károly Makka czy film animowany Béli Ternovszky’ego Miasto kotów. Węgierska Wiosna Filmowa to jednak przede wszystkim nowe produkcje w dorobku węgierskich twórców, jak choćby film Csaby Fazekasa Swing ze świętującą 80. urodziny legendą węgierskiego kina, Mari Törőcsik; komedia muzyczna #Nigdysięniekończący; poruszający i pełen humoru film Po życiu Virága Zomborácza czy fantastyczna komedia romantyczna Liza, lisia wróżka. W dramacie Moja matka i inni wariaci z rodziny, w jednej z ostatnich swoich ról, pojawiła się wielka gwiazda polskiego kina, Danuta Szaflarska.

Widzowie Kina Pod Baranami zobaczą także tegorocznego węgierskiego kandydata do Oscara, czyli film Z czystym sercem oraz psychologiczny thriller Potwór z Martfü, któremu towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem, Árpádem Sopsitsem. Przegląd zamknie pokaz laureata Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie - filmu Dusza i ciało w reżyserii Ildikó Enyedi. Po seansie z widzami spotka się odtwórca jednej z głównych ról, Géza Morcsányi.

Miłośników węgierskiego kina ucieszą również pokazy produkcji krótkometrażowych - fabularnych i animowanych, między innymi filmu Chór uhonorowanego w tym roku Oscarem.

Festiwal odbywa się w ramach obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016/2017.

Filmy prezentowane będą w wersji oryginalnej z polskimi napisami, z wyjątkiem Miasta kotów (polski dubbing). Spotkania z twórcami będą tłumaczone na język polski.

Od 19 marca w Międzynarodowym Centrum Kultury (Rynek Główny 25) można również zobaczyć wystawę Zsolnay. Węgierska secesja. Dla uczestników Węgierskiej Wiosny Filmowej przewidziana jest zniżka - z biletem z pokazu festiwalowego wstęp na wystawę w cenie 5 zł.

Węgierska Wiosna Filmowa
21-27 kwietnia 2017
Kino Pod Baranami

Program:

piątek, 21 kwietnia
19.00 Film Otwarcia
To Nie Są Najlepsze Dni Mojego Życia | Ernelláék Farkaséknál
reż. Szabolcs Hajdu, Węgry 2016, 81’
+ Chór | Mindenki
reż. Deák Kristóf, Węgry 2015, 26’
21.00 Z Czystym Sercem | Tiszta Szívvel
reż. Till Attila, Węgry 2015, 101’

sobota, 22 kwietnia
11.00 Miasto Kotów | Macskafogó
reż. Béla Ternovszky, Węgry 1986, 98’ (polski dubbing, dla dzieci w wieku 8+)
19.00 Moja Matka I Inni Wariaci Z Rodziny
| Anyám És Más Futóbolondok A Családból
reż. Ibolya Fekete, Węgry 2015, 108’
21.00 Po Życiu | Utóélet
reż. Virág Zomborácz, Węgry 2014, 95’

niedziela, 23 kwietnia
17.00 Zestaw Filmów Krótkometrażowych, 95’
19.00 #Nigdysięniekończący | #Sohavégetnemérős
reż. Dániel Tiszeker, Węgry 2016, 92’
21.00 Liza, Lisia Wróżka | Liza, A Rókatündér
reż. Károly Ujj Mészáros, Węgry 2014, 98’

poniedziałek, 24 kwietnia
19.00 Syn Szawła | Son Of Saul | Saul Fia
reż. László Nemes, Węgry 2015, 107’
21.00 Swing | Swing
reż. Csaba Fazekas, Węgry 2014, 117’

wtorek, 25 kwietnia
19.00 Inne Spojrzenie | Egymásra Nézve
reż. Károly Makk, Węgry 1982, 103’
21.00 Zestaw Filmów Animowanych, 80’

środa, 26 kwietnia
20.00 Potwór Z Martfű | A Martfűi Rém
reż. Árpád Sopsits, Węgry 2016, 112’
Q&A: Árpád Sopsits (prowadzenie: Patricia Pászt)

czwartek, 27 kwietnia
20.00 Film Zamknięcia
Dusza I Ciało | Testről És Lélekről
reż. Ildikó Enyedi, Węgry 2017, 117'
Q&A: Géza Morcsányi (prowadzenie: Patricia Pászt)

Bilety:
20 zł (normalny)
15 zł (ulgowy)
Miasto kotów: 11 zł
Karnet (13 wieczornych seansów): 130 zł

O filmach:

#Nigdysięniekończący | #Sohavégetnemérős
reż. Dániel Tiszeker, Węgry 2016, 92’
Jaka jest współczesna randka? Jak podrywamy? Jak wygląda festiwal muzyczny od kulis? Film, który przedstawia podejście do życia, sposób myślenia, problemy i związki dzisiejszych dwudziestolatków, został zainspirowany przez szlagiery niezwykle popularnej węgierskiej formacji muzycznej, Wellhello. Producentem filmu splatającego sześć historii z piosenkami zespołu jest działający na polu literackim, telewizyjnym i filmowym Balázs Lévai. Ta niezależna komedia muzyczna odniosła ogromny sukces wśród węgierskiej publiczności.

Dusza I Ciało | Testről És Lélekről
reż. Ildikó Enyedi, Węgry 2017, 116’
MFF w Berlinie 2017: Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu, Nagroda Jury Ekumenicznego, Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI)
Mária (Alexandra Borbély) jest młodą dziewczyną, obdarzoną genialną pamięcią, skrytą i bardzo zamkniętą w sobie. Z rosnącą fascynacją obserwuje ją Endre (Morcsányi Géza), dyrektor finansowy firmy, w której oboje pracują. Dwoje bohaterów łączy uczucie, którego nie potrafią wyrazić w świecie rzeczywistym. Uda im się to dopiero w snach, gdzie spotkają się pod postaciami łani i jelenia.

Pierwszy od 18 lat film pełnometrażowy cenionej węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi. Oryginalna historia miłosna, która urzeka subtelnością, humorem i niezwykłym podejściem do tematu alienacji.

Inne Spojrzenie | Egymásra Nézve
reż. Károly Makk, Węgry 1982, 103’
MFF w Cannes 1982: Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI), nagroda dla najlepszej aktorki (Jadwiga Jankowska-Cieślak)
Akcja rozgrywa się tuż po węgierskich wydarzeniach 1956 r. Éva i Livia spotykają się w redakcji gazety. Éva jest dziennikarką, niepokornym krytykiem ustroju. Z tego powodu przez dwa lata nie mogła dostać pracy w swoim zawodzie. Gdy wreszcie udaje się jej znaleźć pracę, jest to redakcja państwowej gazety "Prawda". Otrzymuje biurko w jednym pokoju z Livią, żoną oficera. Zakochuje się w redakcyjnej koleżance, a niemożność odsunięcia od siebie uczucia do przyjaciółki grozi poważnymi konsekwencjami.

W legendarnym filmie Károly Makka wystąpiły polskie aktorki: Grażyna Szapołowska i Jadwiga Jankowska-Cieślak, która otrzymała za tę kreację nagrodę w Cannes za najlepszą rolę żeńską. Inne spojrzenie jest ekranizacją powieści Erzsébet Galgóczi i uchodzi za pierwszy w kinematografii wschodnioeuropejskiej film podejmujący temat kobiecej miłości homoseksualnej.

Liza, Lisia Wróżka | Liza, A Rókatündér
reż. Károly Ujj Mészáros, Węgry 2014, 98’
Festiwal Filmów Komediowych w Monte Carlo 2016: najlepsza aktorka (Mónika Balsai)
Międzynarodowy Festiwal Filmów Fantastycznych w Brukseli 2015: 7th Orbit Award, Nagroda Publiczności
Hungarian Film Week (Magyar Filmszemle) 2016: Grand Prix, najlepsza aktorka (Mónika Balsai), najlepszy reżyser (Károly Ujj Mészáros), najlepszy montaż
Liza, ładna, ale skromna pielęgniarka od dwunastu lat opiekuje się wdową po japońskim ambasadorze. Jej jednostajne życie zmienia się, kiedy podejmuje decyzję, że odnajdzie miłość swojego życia, choć sprawy ciągle nie układają się po jej myśli. A przecież pomaga jej pewien japoński gwiazdor sceny muzycznej…
Mónika Balsai tworzy w pierwszym filmie Károlya Ujja Mészárosa wielką kreację na tle surrealistycznego, zachwycającego Budapesztu niczym z marzeń sennych.

Miasto Kotów | Macskafogó
reż. Béla Ternovszky, Węgry 1986, 98’ (polski dubbing)
Los myszy został przypieczętowany. Na planecie X żądne krwi koty mają za nic prawo i chcą zlikwidować całą mysią społeczność. Ale tajne mysie służby aktywują swojego najskuteczniejszego agenta… Niezależna animowana parodia, czerpiąca pełnymi garściami z największych hitów amerykańskiego kina: od Gwiezdnych Wojen, przez filmy gangsterskie, aż po przygody Jamesa Bonda. Miasto kotów okrzyknięto jednym z najlepszych i najpopularniejszych węgierskich filmów rysunkowych wszechczasów.

Moja Matka I Inni Wariaci Z Rodziny | Anyám És Más Futóbolondok A Családból
reż. Ibolya Fekete, Węgry 2015, 108’
W popadającym w absurd świecie Europy Środkowej XX wieku każda rodzina musiała walczyć o swoje przetrwanie i dalszy byt. Cztery pokolenia „pomyleńców” żyją pod bacznym okiem 94-letniej matki, która w ciągu życia doświadczyła aż dwudziestu siedmiu przeprowadzek. Zmiana miejsca zamieszkania była jej jedynym sposobem na radzenie sobie z problemami, zagrożeniami i konfliktami. W rzeczywistości to sama historia goniła ją przez życie, odciskając na kobiecie piętno burzliwego XX wieku. Teraz bohaterka wraca do przeszłych wydarzeń, opowiadając swojej córce prawie stuletnią historię rodu pełną barwnych postaci i wyjątkowych zdarzeń. Wyjątkowe kreacje dwóch węgierskich aktorek, Eszter Ónodi i Juli Básti, którym na ekranie towarzyszy wspaniała Danuta Szaflarska.

Po Życiu | Utóélet
reż. Virág Zomborácz, Węgry 2014, 95’
Bergamo Film Meeting 2015: Nagroda Banca Popolare di Bergamo dla najlepszego filmu
MFF w Wilnie 2015: najlepszy aktor w konkursie New Europe - New Names (Márton Kristóf)
Obawiający się wszystkiego Mózes nie jest w stanie spełnić oczekiwań ojca, pastora. Kiedy ten niespodziewanie umiera na atak serca, chłopak właściwie odczuwa ulgę. Kończy się presja, zaczyna jednak coś nowego, kiedy Mózesa nawiedza duch zmarłego. Świetne prowadzenie aktorów, głębia charakterów postaci, empatia i wyrafinowany humor sprawiają, że jest to jeden z najpiękniejszych węgierskich filmów ostatnich lat.

Potwór Z Martfű | A Martfűi Rém
reż. Árpád Sopsits, Węgry 2016, 112’
Nagrody Węgierskich Krytyków Filmowych 2016: najlepsza aktorka drugoplanowa (Zsófia Szamosi), najlepsze zdjęcia (Gábor Szabó)
Rok 1957. Mężczyzna zostaje skazany na śmierć za brutalne zabójstwo młodej kobiety. Siedem lat później, społeczeństwem wstrząsają kolejne morderstwa. W politycznym obłędzie porewolucyjnym ciężko jest odnaleźć powiązania i na nowo podjąć nić śledztwa. Młody prokurator próbuje jednak zdemaskować mordercę. Wybitny mistrz, Árpád Sopsits, wyreżyserował intrygujący, a jednocześnie mądry film, w którym ukazanie zbrodni stanowi świetną okazję do zaprezentowania relacji podczas dyktatury komunistycznej. Światowa premiera filmu miała miejsce w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmowego w 2016 roku.

Swing | Swing
reż. Csaba Fazekas, Węgry 2014, 117’
Lato nad brzegiem Balatonu. Trzy kobiety z trzech różnych pokoleń są zmuszone stworzyć zespół pod okiem starzejącej się divy. Chociaż na scenie odnoszą sukcesy, prywatnie nie mogą znieść swojego towarzystwa. Na ekranie olśniewające aktorki – wśród nich świętująca 80. urodziny legenda, Mari Törőcsik. Do tego świetny scenariusz, miłość, intryga, humor i dużo muzyki, czyli wszystko, co potrzebne do zgrabnej komedii.

Syn Szawła | Son Of Saul | Saul Fia
reż. László Nemes, Węgry 2015, 107’ (z polskimi i angielskimi napisami)
Nagrody BAFTA 2017: najlepszy film obcojęzyczny
Oscar 2016: najlepszy film obcojęzyczny
Złoty Glob 2016: najlepszy film obcojęzyczny
Cezary 2016 - nominacja: najlepszy film zagraniczny
MFF w Cannes 2015: Nagroda Specjalna Jury, Nagroda FIPRESCI
Camerimage Bydgoszcz 2015: Brązowa Żaba
National Board of Review 2015: najlepszy film obcojęzyczny
Rok 1944, Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando - oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady - na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był.

Debiut 38-letniego László Nemesa przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej formy, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła. Syn Szawła powstał z głębokiej potrzeby autentyczności, a drobiazgowa dokumentacja i produkcja zajęły twórcom pięć lat.

To Nie Są Najlepsze Dni Mojego Życia | Ernelláék Farkaséknál
reż. Szabolcs Hajdu, Węgry 2016, 81’
MFF w Karlowych Warach 2016: Kryształowy Glob dla najlepszego filmu, najlepszy aktor (Szabolcs Hajdu)
Ernella, Albert oraz ich 10-letnia córka wyjechali za granicę w poszukiwaniu szczęścia. Rozczarowani życiem na obczyźnie po roku wracają i w środku nocy stają na progu domu siostry Ernelli. Dwie rodziny nie dogadują się najlepiej, ale problemy finansowe sprawiają, że zmuszeni są żyć pod jednym dachem. Ten minimalistyczny film pozwala zajrzeć w życie współczesnej rodziny węgierskiej. Obiecuje maksymalną szczerość i obnażenie prawdy, jest bolesnym odbiciem obecnej rzeczywistości na Węgrzech (i w Europie Środkowej): to mistrzowska szkoła filmowego realizmu.

Z Czystym Sercem | Tiszta Szívvel
reż. Till Attila, Węgry 2015, 101’
MFF w Kairze 2016: Brązowa Piramida
MFF w Chicago 2016: Nagroda Rogera Eberta (Attila Till)
Cottbus Film Festival of Young East European Cinema 2016: Nagroda Jury Ekumenicznego, Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI)
Dwóch niepełnosprawnych ruchowo chłopaków nawiązuje bliską przyjaźń z jeżdżącym na wózku płatnym mordercą. Sądzą, że nie mają nic do stracenia, ale w tej przygodzie nic nie jest takie, jakim się wydaje… Wspaniale wyreżyserowany film jednej z najpopularniejszych osobowości telewizyjnych na Węgrzech. Wartka komedia sensacyjna, węgierski kandydat do Oscara 2017.

Zestaw Filmów Animowanych, 80’
Beyond | Beyond
reż. Milán Kopasz, Węgry 2016, 9’
Czarna dziura to przestrzeń w kosmosie, gdzie grawitacja jest tak silna, że nawet światło nie potrafi się z niej wydostać. Ale i na Ziemi istnieją przestrzenie i sytuacje o szczególnej sile przyciągania. Niektórzy ludzie omijają takie miejsca z daleka, inni podchodzą bliżej, żeby im się przyjrzeć.

Cosmic Jacuzzi | Cosmic Jacuzzi
reż. Anikó Takács, Węgry 2016, 9’
Międzynarodowy Festiwal Filmu Krótkometrażowego w Budapeszcie (Busho) 2016: Nagroda Specjalna dla najlepszej węgierskiej animacji
Prosta, a jednak fascynująca historia niewiarygodnej podróży dwóch kierowców tira od opustoszałej autostrady po przestrzeń kosmiczną.

Hugo Bumfeldt | Hugo Bumfeldt
reż. Éva Bognár, Węgry 2016, 12’
Austin Film Festival 2016: Nagroda Jury dla najlepszej animacji krótkometrażowej
Opowieść o żyjącym na odległej planecie chłopcu-kosmicie, Hugo, który dostaje swoje pierwsze zwierzątko: porwanego z Ziemi nurka. Ekscytacja Hugo nie zna granic, jednak w dziecięcym egoizmie nie dostrzega, że uczestnikiem jego miłych, choć jednak straszliwych zabaw jest żywa, inteligentna istota ludzka.

Limbo Limbo Travel | Limbo Limbo Travel
reż. Zsuzsanna Kreif, Węgry 2014, 16’
Jameson CineFest - Miskolc International Film Festival 2015: Grand Prix w konkursie animacji
W świecie, w którym mężczyzn bardziej interesują elektroniczne zabawki niż płeć piękna, grupa rozczarowanych kobiet wsiada do autobusu Limbo Limbo. Mają nadzieję, że w dalekim, egzotycznym kraju odnajdą szczęście. Docierają na wyspę zamieszkałą przez plemię wąsatych mężczyzn…

Love | Love
reż. Réka Bucsi, Węgry 2016, 15’
MFF w Berlinie 2016: udział w konkursie na najlepszy film krótkometrażowy
Wspaniała filmowa medytacja na temat miłości. Film w trzech rozdziałach ukazuje to podstawowe uczucie ze szczególnej perspektywy. Poprzez obrazy pożądania, miłości i samotności z wielu drobnych obserwacji, niczym w haiku, wyłania się pełniejsza prawda.

Odgłos Lizania | The Noise Of Licking | A Nyalintás Nesze
reż. Nadja Andrassew, Węgry 2016, 9’
Kobietę pielęgnującą z wielką troską egzotyczne rośliny obserwuje dzień w dzień kot sąsiadki. Któregoś dnia kot znika, a z wizytą zjawia się dziwaczny nieznajomy.

Symphony No. 42. | Symphony No. 42.
reż. Réka Bucsi, Węgry 2014, 10’
MFF w Berlinie 2014: udział w konkursie na najlepszy film krótkometrażowy
MFF w Amiens 2014: La Femis Scholars' Award
MFF w Chicago 2014: Złota Plakietka
Międzynarodowy Festiwal Animacji w Hiroszimie 2014: Nagroda Hiroszima (Réka Bucsi)
MFF w Hong Kongu 2014: Firebird Award
MFF w Melbourne 2014: najlepszy krótkometrażowy film animowany
Niekonwencjonalna narracja, w której 47 różnych scen składa się na subiektywny obraz świata pełnego irracjonalnych zależności między człowiekiem i otaczającą go przyrodą. Jeden z najlepszych filmów animowanych ostatnich lat.

Zestaw Filmów Krótkometrażowych, 95’
Chór | Mindenki
reż. Deák Kristóf, Węgry 2015, 26’
Oscary 2017: najlepszy krótkometrażowy film aktorski
Chicago International Children's Film Festival 2016: Adult's Jury Award
European Film Festival of Lille 2016: Nagroda Publiczności
TIFF Kids International Film Festival 2016: nagroda People’s Choice dla najlepszego filmu krótkometrażowego
Zsofi ma problemy z odnalezieniem się w nowej szkole – śpiew w owianym sławą szkolnym chórze jest jej jedynym ukojeniem. Mimo to okazuje się, że opiekunka chóru nie jest tak inspirującym nauczycielem, za jakiego jest powszechnie uznawana. Zsofi staje przed trudnym wyborem - skonfrontować się ze skorumpowanym systemem, czy pokornie się w nim odnaleźć. Chór to oparty na faktach dramat o dzieciństwie z dużą ilością muzyki w tle, umiejscowiony w post-socjalistycznym Budapeszcie. Film nagrodzono Oscarem dla najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego podczas rozdania nagród Akademii na początku 2017 roku.

Piękna Figura | Szép Alak
reż. Hajni Kis, Węgry 2016, 16’
Studenckie Nagrody Akademii Filmowej (Studenckie Oscary) 2016: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
Sprzątaczka zakochuje się w uczennicy szkoły średniej. Kryształowo czysty dramat o naszych pragnieniach i wyborach - o bezlitosnej potędze pożądania.

Towarzysze Zabaw | Játszótársak
reż. Ábel Visky, Węgry 2015, 18’
Éva and Máté spotykają się od kilku miesięcy. Podczas wspólnej wycieczki para młodych ludzi rozpoczyna zabawę w odgrywanie ról, która staje się coraz śmielsza.
Towarzysze zabaw – przypominający książkę Milana Kundery Śmieszne miłości – to popis umiejętności zdolnego młodego reżysera i trójki świetnych młodych aktorów (wśród nich niezwykle obiecującej debiutantki, Emőke Zsigmond).

Wcześniej Dałem | Előbb Adtam
reż. Brauner Máté, Węgry 2014, 12’
Niewielka rodzina oczekuje gości na kolacji. Surowy ojciec trzyma zarówno córkę, jak i żonę na krótkiej smyczy. Po wspólnym posiłku mężczyzna rozmawia z kolegą z pracy, kiedy nagle ktoś dzwoni do drzwi… Popisowa kreacja aktorska Rolanda Ráby oraz świetna reżyseria filmu zmienia wycinkowo ukazane realistyczne otoczenie w zabawną i jednocześnie dramatyczną scenerię.

Zawsze Tylko | Mindig Csak
reż. Hartung Attila, Węgry 2015, 23’
Jameson CineFest - Miskolc International Film Festival 2016: Nagroda CineNewWave
Spotkanie młodego, ambitnego księdza ze świeżo owdowiałym ateistą w starszym wieku. Ksiądz postanawia, że za wszelką cenę doprowadzi do spowiedzi i rozgrzeszenia starca.

Organizatorzy:
Konsulat Generalny Węgier w Krakowie
Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier
Magyar Filmunió - Hungarian National Film Fund
University of Theatre and Film Arts Budapest
Węgierski Instytut Kultury w Warszawie
Kino Pod Baranami

Partnerzy: Europa Cinemas, Kino Muranów, Kino Nowe Horyzonty
Patroni medialni: Polskie Radio, Rzeczpospolita, TVP, TVP Kultura

Kino Pod Baranami
Rynek Główny 27
31-010 Kraków
12 423 07 68
www.kinopodbaranami.pl

źródło: informacja prasowa