Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci. Kościuszko – Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej i przywódca ogólnonarodowego powstania – insurekcji kościuszkowskiej, to polski i amerykański generał, niezłomny bojownik w walkach o niepodległość.

Zebrany materiał zostanie wydany w postaci kilkunastu nagrań w bogato ilustrowanym wydawnictwie muzycznym. W naszych planach jest zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców pieśni i piosenek związanych z Insurekcją Kościuszkowską.

Materiał zostanie zarejestrowany z udziałem śpiewających krakowian. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych 18 i 19 sierpnia do siedziby Radia Kraków o godz. 17.00. W studiu im. Romany Bobrowskiej nagramy utwory patriotyczne, które znajdą się na płycie CD pt. „Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”. Wszyscy wykonawcy zostaną wymienieni w książeczce dołączonej do płyty!

Aby usprawnić sesje nagraniowe, prosimy o przesłanie rezerwacji – imienia i nazwiska - na adres e-mail: biblioteka@bibliotekapiosenki.pl

Spot: https://www.youtube.com/watch?v=GRIInjdBwO8&feature=youtu.be

Na krążku pojawią się również utwory autorstwa Naczelnika, na tle których recytowane będą fragmenty poezji. We współpracy z historykami z Komitetu Kopca Kościuszki powstanie multimedialna płyta DVD, na której znajdą się ciekawostki, filmy i prezentacje o Kościuszce, jak również nuty oraz teksty utworów zawartych na płycie CD.

Przeprowadzona przez nas kwerenda wyłoniła grupę utworów muzycznych: m.in. marsze, pieśni, pobudki wojenne i śpiewki kosynierów, które powstały w okresie insurekcji i są związane z postacią Naczelnika. Aranżacje utworów mają być stylistycznie różne i docierać do szerokiego grona odbiorców. Wydawnictwo będzie rozdawane publiczności zgromadzonej na Rynku Głównym w Krakowie podczas koncertu Lekcja Śpiewania w październiku br., jak również będzie nagrodą w konkursach organizowanych przez Urząd Miasta Krakowa oraz Kopiec Kościuszki.

W Krakowie, w katedrze wawelskiej, w krypcie św. Leonarda spoczywają jego szczątki, u stóp Wawelu znajduje się jego pomnik, w naszym mieście obywatele usypali Kopiec Kościuszki – jeden z najtrwalszych symboli idei wolności i niepodległości Polski. Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty. Kościuszko uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość, a Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości nazwał go najprawdziwszym synem wolności, oddając mu hołd w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

źródło: informacja prasowa