Roman Hennel (ur. 11 kwietnia 1927 r.) wieloletni członek TPSP, odwieczny krakowianin, miłośnik swego miasta oraz gór w Małopolsce - szczególnie Tatr, które wielbił niegdyś piórem i pędzlem. W roku 2017 przypada 57-lecie jego pracy twórczej malarskiej, bowiem w lecie 1960 r., zainspirowany przez krytyka śp. Jerzego Madeyskiego, zainstalował swoją pierwszą wystawę akwarel w Klubie studenckim „Pod Jaszczurami” w Rynku Głównym.

Doczekał się 60 wystaw indywidualnych i uczestnictwa w ekspozycjach zbiorowych w kraju i za granicą (Budapeszt, Bratysława, Moulin d’Andé, Greifswald, Hamburg, Stary Smokowiec, Łomnica Tatrzańska). Większość jego wystaw odbyła się w rodzinnym Krakowie, gdzie przy ul. Floriańskiej 36 posiada w obrębie Galerii Sztuki „OKO” swoją Salę Autorską. Wiele jego ekspozycji odbyło się w Zakopanem w salach Muzeum Tatrzańskiego.

Początkowo wierny realizmowi polskiego impresjonizmu i jego spuściźnie, zwrócił się w stronę swobody malarstwa nowszego. Dopomógł mu w tym kontakt z nowymi formami, o jakich pisał niegdyś Witkacy, a które realizowali Witkacy i Rafał Malczewski. Szczególnie ten ostatni wywarł na Romanie Hennelu wpływ jako fenomenalny akwarelista - pejzażysta. Zauroczenie techniką akwarelową widoczne jest w całej artystycznej drodze życiowej Hennela. Został również oczarowany swobodą zagranicznego malarstwa pierwszej połowy XX. w. i zafascynowany płótnami Dufy‘ego, Mattise’a, Klee, Van Gogha i innych.

Nigdy nie porzucił stylu figuratywnego, para-realistycznego sposobu malowania, zwłaszcza motywów pejzażowych, ale obok tej drogi wyznaczył sobie kilka ścieżek lekkiej deformacji, czy zbliżonej do ledwie zauważalnej geometryzacji, ale także żywej, intensywnej kolorystyki.

Obok ulubionej techniki akwarelowej prezentuje na obecnej wystawie gwasze, pastele i obrazy olejne. Łatwo zauważyć przywiązanie do krakowskich motywów architektonicznych, świeżych i swobodnie ukazanych krajobrazów górskich i oczarowania zielenią bujnego lata. Zmysłowa zieleń przechodzi w malowany ogród kwietny w postaci bukietów, jakby wzorem krakowskiego malarza Alfonsa Karpińskiego, dociera do sedna piękna i bujności kompozycji kwietnych w wielu odcieniach i figuracjach.

Na wystawie spotykamy także motywy malarstwa abstrakcyjnego. Tylko częściowo da się to uzasadnić przykrym (katastrofalnym?) dla malarza pogorszeniem wzroku, z którym się zmaga po bohatersku od kilku lat.

W gruncie rzeczy na drodze życiowej Hennela spotykamy stale odważne próby wykorzystania nowoczesnego widzenia świata form i kolorów. Tutejsza wystawa Romana Hennela jest kolejną, trzecią w Pałacu Sztuki. Prezentowane tu prace jego twórczości pochodzą z okresu ostatnich dziewięciu lat. Z uwagi na obfitość prac na obecnej ekspozycji nie znalazły miejsca obrazy o tematyce muzyczno-wokalnej.

Pałac Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie
rok założenia 1854
pl. Szczepański 4, 31-011 Kraków
tel./fax: +48 12 422 66 16
mob. +48 501 451 252
www.palac-sztuki.krakow.pl

Wstęp wolny dla członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i ich rodzin, Sybiraków, żołnierzy września 1939 roku, żołnierzy Armii Krajowej i akcji „Burza”, żołnierzy Powstania Warszawskiego ’44, osób niepełnosprawnych (I grupa inwalidzka) wraz z opiekunami, dla seniorów z wnukami, studentów: ASP, historii sztuki UJ, PWST w Krakowie, Wydziału Sztuki UP, Akademii Ignatianum w Krakowie, Historii Sztuki Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, zorganizowanych grup uczniów ze Szkół Małopolski na karty wolnego wstępu, zastępów harcerzy oraz repatriantów, członków SMTG oraz rodzin wielodzietnych z Kartą 3+, w każdy dzień tygodnia.

Wystawy czynne w godzinach:
pon-pt.: 8.15 – 18.00
sob-nd.: 10.00 – 18.00

źródło: informacja prasowa