Katarzyna Szymkiewicz, kompozycja 523320, technika własna, 523x320x180 cm, 2017 r.

I'm Mrs. Extra, Extra, This Just In
(You want a piece of me?)

Tytuł wystawy to refren kultowej piosenki Britney Spears, traktującej o sytuacji rozchwytywanej medialnie gwiazdy muzyki pop. Przywołany tekst w sposób czytelny, lecz jedynie mimochodem odnosi się do sytuacji młodej artystki po pierwszym znaczącym sukcesie. Tytułowe „pieces” w pierwszej kolejności referują do praktyki artystycznej Katarzyny Szymkiewicz, która o swoich pracach myśli w kategoriach elementów, drobin, cząstek i fragmentów.

Eksperymentom malarsko-przestrzennym Szymkiewicz towarzyszy myśl zakorzeniona w koncepcji formy otwartej. Obiekty malowane na płótnie naciągniętym na tekturę i modelarską piankę, to komponenty o potencjale interakcyjnym. Ze zbudowanych cząstek powstają kompozycje podlegające nieustannym przeobrażeniom. Artystka niczym szalony wynalazca, eksperymentator wiąże ze sobą poszczególne elementy tworząc złożone konstelacje o określonych właściwościach emocjonalnych/energetycznych zanurzonych w kategoriach stylu: formy, kształtu i koloru. Ta wizualna chemia powstaje na styku kilku mediów: rysunku, rzeźby, obiektu, instalacji. Zgodnie z powyższym, wystawa You Want A Piece Of Me? Jest próbą zamrożenia twórczego procesu Szymkiewicz. Formy skazane na ewolucję dostaną drugie, a nie rzadko trzecie i czwarte życie.

Realizacje Katarzyny Szymkiewicz nawiązują do nurtu minimalizmu amerykańskiego. Ten z kolei w nawiązaniu do siebie oraz innych estetyk przybiera obecnie postać tzw. zombie abstraction. Hasło to definiuje kontekst miejsca – Stanów Zjednoczonych, ducha epoki – rozwoju technologii, cyfryzacji, nowych form komunikacji czy last but not least – zmian na polu rynku sztuki czy pojawieniu się nowej generacji kolekcjonerów. Paradoksalnie wygrana przez Katarzynę rezydencji w Nowym Yorku jest niczym innym jak spektakularnym spełnieniem tzw. wishful thinking niejednego galerzysty.

You Want A Piece Of Me?
Katarzyna Szymkiewicz
wernisaż: 22 lipca, godz. 19:00
czas trwania wystawy: 23 lipca – 26 sierpnia 2017
kurator: Aleksander Celusta

źródło: informacja prasowa