Podziel się

Na bieżąco


30 lipca 2015, imieniny Donata, Ludmiły, Zdobysława

Zadane.pl – forma nauki grupowej czy nowy sposób ściągania zadań domowych?

„Uczymy się w grupie” - to hasło przewodnie portalu Zadane.pl, w którym uczniowie proszą o pomoc w rozwiązaniu zadań domowych. Pytanie tylko, czy nie jest to nowy sposób otrzymywania „gotowców”?

Portal broni się żelaznym argumentem: jeśli ty chcesz uzyskać pomoc w rozwiązaniu zadania (lub gotowe rozwiązanie), sam musisz pomóc innym. System samopomocy uczniowskiej działa na zasadzie przyznawania punktów. Każdy nowo zarejestrowany użytkownik otrzymuje pewną pulę punktów (ile?), zamieszczając swoje zadanie i prosząc o pomoc w napisaniu go wycenia je na konkretną ilość punktów, którą dostanie użytkownik odpowiadający na pytanie. Aby móc prosić o pomoc, trzeba samemu pomagać, bo punkty szybko się kończą. To sprytny haczyk na tych, którzy chcieliby mieć rozwiązywane zadania bez wkładu pracy ze swojej strony. Leniuchy nie mają tam czego szukać.

- Otrzymywane przez użytkowników punkty to dobry system motywacyjny, który działa na zasadzie gry komputerowej – uczniowie zbierają doświadczenie – tłumaczy Mateusz Dykier, specjalista ds. PR portalu Zadane.pl.

Portal powstał przed trzema laty. Na pomysł stworzenia go wpadło trzech kolegów: Michał Borkowski, Łukasz Haluch i Tomasz Kraus. We wrześniu 2009 roku serwis oficjalnie ruszył w sieci. Na początku było 130 tys. użytkowników, a na dzień dzisiejszy liczba osób zarejestrowanych przekroczyła milion - 1 120 360, i z każdym dniem rośnie.

Ideą serwisu jest zrozumieć problem, a nie zrobić coś w całości za kogoś. Żeby tak było w rzeczywistości, powołanych jest ponad 100 moderatorów, którzy czuwają nad serwisem. Złe rozwiązania są eliminowane, po to, by nie wprowadzać uczniów w błąd. Poza tym użytkownikami portalu nie są wyłącznie uczniowie, wielu zarejestrowanych to nauczyciele, rodzice, osoby, które są ekspertami w danej dziedzinie nauki.

Wszystko to brzmi idealnie, pomysł może uchodzić za oryginalny i nowatorski. Jednak w głowie wciąż kołacze myśl: jak to wpływa na uczciwość wśród uczniów?

- Uczciwość uczniów zależy od nauczycieli i ich podejścia. Jeśli pozwalają na oszustwo, to uczniowie to wykorzystują – twierdzi Mateusz Dykier.

Użytkownicy za zamieszczanie skopiowanych „gotowców” są upominani, a takie zadania są kasowane. Plagiaty są wychwytywane przez samych użytkowników i oczywiście przez moderatorów.

„Mam napisać po angielsku 10 zdań na temat mojego hobby… proszę o pomoc!!! :)” - to pierwsze z brzegu opublikowane zadanie do rozwiązania. Autorka postu dostała dwie gotowe do przepisania odpowiedzi już 8 minut później i 13 minut po zamieszczeniu prośby. Ma więc napisane zadanie domowe z języka angielskiego. Fakt: żeby sama miała zadanie, musi rozwiązać komuś inne. W całym tym systemie jest jednak jedno małe „ale”: uczniowie pomagają sobie w przedmiotach, z których są mocni, a proszą o pomoc z przedmiotów, z którymi sobie nie radzą. Czy nie sprawia to, że otrzymując gotowe zadania, nigdy nie nauczą się porządnie tego, w czym są słabi?

Mimo dylematów natury etycznej, portal Zadane.pl odniósł olbrzymi sukces, który potwierdza rosnąca liczba rejestrujących się osób i liczba rozwiązanych zadań (obecnie odpowiedzi jest: 2 494 930). Pozytywny odzew ze strony uczniów zachęcił pomysłodawców portalu do ekspansji na rynki zagraniczne. I tak powstały serwisy: Znanija.com (Rosja i Ukraina), Misdeberes (Hiszpania), E-aufgabe (Niemcy), NosDevoirs (Francja).

- Jeszcze w tym roku ma wystartować wersja turecka. Potem są plany na otwarcie analogicznych serwisów w Portugalii, Anglii i Czechach – podkreśla Mateusz Dykier. - W planach jest również wprowadzenie wersji mobilnej – dodaje.

Zadane.pl prowadzi też ciekawe akcje. Na czoło wybija się olimpiada logiczno-matematyczna, największa taka inicjatywa w Polsce. Uczniowie podzieleni są na trzy kategorie: szkoły podstawowe, gimnazja i licea. Olimpiada - zarówno pierwszy etap, jak i drugi, do którego dostaje się 50 najlepszych uczniów - przeprowadzana jest on-line. Nad wszystkim czuwają nauczyciele z uprawnieniami egzaminatorów maturalnych i gimnazjalnych. Poprzednia edycja otrzymała nawet patronat honorowy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

- Trzecia edycja będzie miała taką samą formę, ale większy planowany zasięg, dlatego również powinna otrzymać patronat MEN – zapewnia Mateusz Dykier.

Olimpiada zawsze rozpoczyna się w listopadzie, a finał jest rozgrywany w marcu.

Z kolei z okazji Dnia Kobiet zorganizowano akcję „Code Girls”, która polegała na zadawaniu pytań przez dziewczyny z gimnazjów i szkół średnich kobietom inżynierom z firmy Google. Pytania dotyczyły tworzonych przez uczennice aplikacji na Androida. Całe przedsięwzięcie miało swój finał 8 marca i miało zachęcić płeć piękną do informatyki i programowania. Zwyciężczynie dostały Smartfony oraz zaprezentowały swoje programy przed inżynierami z Google.

Kreatywności twórcom i pracownikom Zadane.pl nie można odmówić. Sam pomysł stworzenia strony i zasady jego działania sprzedał się, a i eventy organizowane przez portal cieszą się zainteresowaniem. Oby tylko serwis rozwijał się w dobrym kierunku, zgodnie ze swoją ideą, by pomagać i uczyć się w grupie.


Natalia Feluś

Wpis z dn. 2012-06-06
Powierzchnie biurowe lokale użytkowe | Biura.pl

Wydarzenia wKrakowie

- reklama -

ostatnio udostępnione

na facebooku

Partnerzy serwisu

pokaż wszystkich »