Po co marnować czas przed telewizorem czy komputerem, skoro w Krakowie tyle się dzieje? Jeśli jeszcze nie zaplanowaliście ferii, nic straconego. Wciąż jeszcze możecie się zapisać na warsztaty i inne zajęcia proponowane przez krakowskie instytucje.

Zacznijmy od tego, że podobnie jak w wakacje, Urząd Miasta powierzył szkołom opiekę nad wypoczywającymi uczniami. Dzieci, które wcześniej zgłosiły chęć udziału, w pierwszym tygodniu ferii w szkole będę miały zagwarantowaną opiekę od godz. 9.00 do 15.00. Dodajmy, że w uatrakcyjnieniu czasu dzieciom szkoły mogą liczyć na wsparcie Młodzieżowych Domów Kultury. Te oprócz oferty dla szkół, przygotowały także program dla indywidualnych uczestników.

Przykładowo, w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży od 3 do 7 lutego 2014 roku, pod hasłem „Podróże małe i duże” równolegle odbywać się będą warsztaty plastyczne, muzyczne, ruchowe, a także wycieczki muzealne. Dzięki urozmaiconemu programowi każde dziecko będzie mogło wziąć udział aż w czterech różnych spotkaniach dziennie. Szczegóły na stronie http://sckm.krakow.pl/index.php?id=1282

Z kolei młodzież zainteresowana kulturą będzie mogła nadrobić zaległości z historii sztuki lub doszlifować muzyczne czy taneczne umiejętności. Szczegóły na http://sckm.krakow.pl/index.php?id=1285

Ferie na Wawelu
Również Zamek Królewski na Wawelu przygotował dla najmłodszych specjalny program na tegoroczne ferie zimowe. Podczas aktywnych spotkań w muzealnych salach i w katedrze dzieci poznają dobre maniery obowiązujące na dworze królewskim, dowiedzą się o trudach i blaskach rycerskiego życia oraz o królewskiej koronacji.

Jak należało zachowywać się przy stole, podczas biesiad i tańców? Dlaczego rycerz musiał stawić się do walki konno, zbrojno i ludno? Oraz kto wybierał króla i jak długo trwały uroczystości koronacyjne? - na te i inne pytania odpowie Agnieszka Pytel z Wawelu. Spotkania w różnych grupach wiekowych odbędą się 4, 6, 7, 11, 13 i 14 lutego 2014 r. Szczegóły na stronie www.wawel.krakow.pl.

Ferie z teatrem i tańcem
„Za oknami śnieg i mróz, a w NCK morze atrakcji! ...Może zabraknąć dnia na jazdę na sankach” - tymi słowami Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza dzieci i młodzież do udziału w dwutygodniowym programie ferii. W ramach Festiwalu Teatrów Dla Dzieci na najmłodszych czeka aż dziesięć bajkowych spektakli teatralnych. Od 3-14 lutego zobaczymy między innymi takie przedstawienia jak: „Księga lasu”, „Calineczka”, „Kopciuszek”, „Super Piotruś Pan” i „Alicja w krainie czarów”. Wszystkie spektakle rozpoczynają się o godz. 11.00. Dodatkowo na pasjonatów sceny czekają zajęcia teatralne.

Poza teatrem na wypoczywających od szkoły uczniów NCK przygotowało w sumie 60 godzin zajęć plastycznych, warsztaty i zajęcia taneczne (break dance, hip hop, funky, dancehall, gangsta, wacking, taniec klasyczny i rytmy całego świata) oraz „Rekreacja dla każdego”, czyli aerobik, pilaste, zumba, gimnastyka. Szczegóły na stronie: http://nck.krakow.pl/ferie

Ferie z grami i łamigłówkami
Liczne atrakcje – nie tylko dla dzieci – przygotowała Galeria Bronowice. Tu ferie rozpoczną się w poniedziałek, 3 lutego 2014 r. działaniami w Kreatywnej Planecie i Video Games. Pod okiem animatorów można będzie pograć w najbardziej popularne gry. W niedzielę, 9 lutego odbędzie się przedstawienie „Złota Rybka”, kierowane do najmłodszych miłośników teatru.

A to tylko rozgrzewka przed kolejnymi atrakcjami: od 8 do 16 lutego zaplanowano miniturnieje gier planszowych – z nagrodami. Odbywać się one będą non-stop, w godzinach 11.00 – 19.00. Będą to minirozgrywki dla różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży i dorosłych – zarówno gry bazujące na refleksie i spostrzegawczości, jak i logiczne oraz strategiczne, takie jak: Dobble, Tokaido, Potwory w Tokio, Gra o Tron, Halli Galli, Osadnicy z Catanu i wiele innych.

Na koniec ferii odwiedzających Galerię Bronowice czeka gotowanie ze znanym kucharzem – Tomaszem Jakubiakiem, połączone z konkursami, grami, zabawami dla każdego.
Szczegóły na stronie http://www.galeriabronowice.pl/wydarzenia/212-ferie-w-galerii-bronowice

Ferie w kinie
Dla najmłodszych miłośników filmu kina Kika i Agrafka przygotowały specjalny feryjny repertuar. „Goryl Śnieżek w Barcelonie", „Pinokio”, „Król Maciuś I”, „Mia i Migusie” czy „Sekret Eleonory” - to tylko niektóre filmowe propozycje. Dodatkowo na przybyłych małych kinomaniaków czekają warsztaty plastyczne i kulinarne oraz quizy. Więcej informacji na stronie http://www.kinokika.pl/zima_w_kinie.php oraz http://www.kinoagrafka.pl/.

Szkoły, domy kultury, muzea, galerie, a nawet biblioteka (www.rajska.info) przygotowały się na wypoczywających od szkoły: dzieci, młodzież i rodziców. Warto skorzystać z tej bogatej oferty, aby 17 lutego chętnie i z energią wrócić do codziennych, rutynowych obowiązków.
BM